e-zahradnik.cz

Jak správně pěstovat rakytník

Máme na mysli rakytník řešetlákový, známý jako zázračný keř nebo chcete-li strom mající velice pozitivní vliv na lidské zdraví a dobrou kondici, vylepšující celkový stav organismu. Má vysoký obsah vitamínu C a je plný antioxidantů. V plodech jsou zastoupeny pektiny, organické kyseliny a třísloviny, dále vzácné silice a éterické oleje.

Nacházíme jej mezi okrasnými keři, patří k dřevinám, které jsou vysazovány na neúrodných devastovaných půdách a nebo jako zpevňovače břehů. Je ceněnou léčivkou, využívá se i v kosmetickém průmyslu. V posledních letech je však stále žádanější jako netradiční druh ovoce.

Rakytník řešetlákový
Rakytník řešetlákový | © DLeonis / Pixmac

Pokud mu zajistíme dostatek světla, patří k velice nenáročným rostlinám. Má rád mírně zásaditou, dobře propustnou půdu. Rakytník má vysokou adaptační schopnost, o čemž vypovídá to, že roste jak v suchých tak vlhkých stanovištích. Je velmi odolný, plně mrazuvzdorný a snáší i ovzduší zamořené výfukovými plyny anebo zasolenou půdu.

Z botanického hlediska jde o rostlinu dvoudomou, s jednopohlavními nenápadnými květy. Znamená to, že existují zvlášť samčí a zvlášť samičí rostliny. Přenos pylu mezi nimi zabezpečuje vítr. Doporučovaný poměr samičích jedinců k samičím při výsadbě je 1: 5 až 7. Samčí nebo izolované samičí rostliny pochopitelně neplodí.

O jaké pohlaví rostliny jde, to poznáme až tak u tříletých semenáčků, samčí rostliny mají výrazně větší pupeny. V praxi raději proto rozmnožujeme rakytníky vegetativně. Z jednotlivých postupů jsou to oddělky, hřížení nebo zelené řízky píchané do vhodného sterilního substrátu tak v polovině července. Nejlépe prováděno při relativně vysoké vzdušné vlhkosti. Dřevité řízky se neosvědčily, špatně zakořeňují. Úspěšná je též metoda roubování obyčejnou kopulací na jednoleté výhony dvouletých semenáčků.

Rakytník můžeme pěstovat jako keř, nebo i jako strom. Vždy pamatujeme na přítomnost alespoň jednoho opylovače. Vzdálenost při výsadbě dodržujeme kolem 3 metrů, ve svahu 2 metry. Sázíme alespoň dvouleté sazenice, aby se lépe uchytily, tak i s balem. Rostliny začínají plodit třetím až čtvrtým rokem. Dřeviny jsou dlouhověké, dožívají se až 80 nebo i 100 let. Dřeviny netrpí nemocemi ani škůdci, pouze občas se na nich vyskytují mšice.

Vybarvené plody sklízíme od druhé poloviny srpna do konce první poloviny září. Tehdy jsou ještě pevné. I tak je sklizeň drobných peckoviček poměrně časově náročná. V čerstvém stavu se ovoce nejčastěji konzumuje po zalití medem. Med zabraňuje procesu kvašení a není potřeba přidávat žádné konzervační přípravky. Užívají se jako lék v malých pravidelných denních dávkách.

Zuzana Bohdalová

Diskuze k článku:

Jaroslav

doplnění textu. na pěstování jsou uváděny fota se zralými plody.To nikomu nepomůže.Měl by konečně někdo také dát fotky pořízené v době kvetení,aby bylo jasné jak kvete samec a jak samice. Jde to krásně rozeznat. Já mám 2
samice a jednoho samce.Každý rok plody stříhám i s větvičkami,jinak není pořádná sklizeň možná.Plody jsou malé a drží na stopkách pevně.Pokud se trhají přímo ze stromu, prsty se plody rozdrtí a musel bych u toho stát hodiny.Stromek pokaždé obroste.Ale je lepší střídat sklizeň

Jaroslav

Samec rakytníku, žádné plody nemá. Rozezná se od samice tím, že má v době kvetení,na větvičkách takové malé, zahnědlé šištičky. U samic jsou květy skoro neviditelné.jsou to takové tenké "cancourky", připomínají pestík. Takže bezpečně rozeznáte samce od samice v době kvetení a pak samozřejmě v průběhu dozrávání, kdy jsou vidět zřetelně plody na samicích a šištičky na samci. Někdo zde psal, že bohatě vykvetou, ale to je divné,protože u rakytníku není vidět žádný květ. U všech návodů na pěstován

Rakytník pěstuji asi 10 let a stále plodí jak o závod. Ani se o nějnějak nestarám. Občas ho prosvětlím. Odrůda Santos z Portugalska. Doporučuji.

jak a kdy stříhat rakytník

Tak Hanko si musíš koupit ještě samce , máš asi 2 samice.

Na podzim jsem zasadila cca 10cm proutky rakytníku. Teď z nich mám 160 cm keře. Jak moc je můžu zastřihnout, abych jim neublížila a brzy plodili. Mám 2 samice a jednouho samce. Děkuji za radu

Peter

rodia len samice pochopitelne, samci len opeluju. sadit treba do vapenatej zeme, nikdy do kyselej premokrelej. 1 samec na 5 samic je ok. Samca treva dat na stranu od kial zvycajne fuka vietor, samise samozrejme po vetre za nim.. Posypat korov neodporucam, ta kysli podu, to je dobre pre cucoriedky, nie vsak rakytnik. Ak uz pohnojit tak pri vysadbe organickym hnojivom, draslik je ok. Dusikate hnojiva NIKDY nepouzivat. Prestrihavat pravidelne vetvy ktore uz rodili a presvetlovat korunu. Samce znesu

dobrý den mám problém asi jako několik jiných keř na části má plody a z části opadaly listy a začiná usychat lze ještě keř zachránit prosim o radu Mašek tel"724122777"

Loni mi rakytník rodil velice pěkně. Letos mě rovněž plodí, ale listy ze stromků opadávají a plody sesychávaji. Prosím poraďte mi co proti tomu dělat. Děkuji moc.

Potřebovala bych poradit jak zastřihnout keř rakytníku zdá se mi,že usychá dškuji

Boženka

Dobrý den, mám rakytník sedmým rokem. Keř krásně roste a na jaře krásně vykvete, ale plody žádné. Čím to je?

.....pokrač. Mrzí mě, že jsem je v zemi neohradila plechem...myslím, že pro běžnou spotřebu stačí 1+1 keř. Stříhat se prý mají při sklizni - bez problémů mi pak obrazily. Teď - po 4 letech- jsou keře cca 3 m vysoké. Plody jsou trpké, ale osvěžující. Při zpracování (džem, sušení...) načichne celý byt :-)

Před 4 lety jsem koupila 1 samce a 1 samici rakytníku-odrůda Sluníčko (mám je od sebe do 2 metrů). Za rok ty malé proutky vyrostly o metr a další rok o další a samice měla pár plodů. O metr jsem oba zakrátila. Třetím rokem opět dorostly, plodů bylo více a samice začala pouštět odnože cca 3 metry okolo. Letos, 4. rokem, je úroda velká a odnoží od samce i samice je nepočítaně. Mrzí mě, že jsem je v zemi neohradila plechem...myslím, že pro běžnou spotřebu stačí 1+1 keř. Stříhat se prý mají při skli

Prosím o radu:Mám rakytník štyri roky jeden samčí a jeden samičí.Oba sú vysoké asi dva a pol metra.V minulim roku mal
samičí krík asi desať plodov už som sa
potešila že konečne budeme mať tento
rok zdravú úrodu.Na prekvapenie bolo
plodov ešte menej.Netuším čo im môže
chýbať.Preto prosím o radu.Ďakujem,s
pozdravom Renata
sa už na samičom kríku objavilo pár plodov,asi desať,tento rok ich bolo menej

většina dotazů je způsobena tím, že máte buď jen samce nebo jen samice.Samci mají už teď v zimě veliké pupeny, samice nemají skoro žádné,tak jsou maličké.

Já dnes koupila ve výprodeji v Hornbachu samce i samici za 49,- kč, původní cena 239,- kč za tříletou sazenici, tak jsem zvědavá :)

Mám rakytník 4,roky a nerodí.Jak poznat samce od samice.Děkuji.

Jirka

Nejvíce informací o rakytníku najdete v publikacích. Zadejte do Googlu "rakytník-knihy" a vyberte si, třeba v e-shopu.
V dražších je více informací.Nejvíc odrůd i rozumu mají v Adavu.

Jirka

Nejvíce informací o rakytníku najdete v publikacích. Zadejte do Googlu "rakytník-knihy" a vyberte si, třeba v e-shopu.
V dražších je více informací.Nejvíc odrůd i rozumu mají v Adavu.

chtěla jsem se zeptat,zda můžu rakytníky podsypat mulčovací kůrou díky

Pěstuji Pátým rokem rakytník, jen jednou jsem jej hnojil koňským hnojem, nestříhám, roste v jílovitozahradní zemině, plodí po 3 roce, samec má větší pupeny, a neplodí, jen samice. Mám 3 samice a jednoho samce. Každá samice jiný druh. Ještě přikoupím jinou. samici.

Mám rakytník samce i samici asi 4 rokem,prosím o radu, zatím nemá plody, samice má malé lístky a zahnědlé květy ?,Je možná nějaká plíseň? Prosím poraďte. Díky JAH.

Dobry den. Zaujimalo by ma ako susit plody rakytnika a ci ho treba strihat druhy rok po vysadeni.

jak poznám samce od samice,kdo plodí kolik mám mít samců a samic

Rád bych veděl zda plodí samice i samec?

Na jaře jsem koupila rakytník,nyní mi samičí stromeček schne,má lístečky svěšené a povadlé,samec je živý.Dá se zachránit? Poradí mi někdo.Děkuji

již týden se snažím usušit plody rakytníku v troubě i na radiátorech, ale marně. Jak na to?

rakytník rodí až 4 rokem. Já mám letos první úrodu a je moc pěkná. Těším se, že budu vyráět rakytníkový olej,

kde koupím rakytník

Včera jsem koupil sadbu rakytníku zásilkou, měl jsem trochu obavy co mi přijde, ale sadba je s pěkným balem,cca 90/100 cm, tak uvidím jak porostou...
http://www.sazenice.jex.cz/rubriky/rakytnik-resetlakovy-akce

Ty plody se zalijí medem v celku nebo je možno je třeba rozmixovat?

Které plody jsou zdravé. Ze samičího nebo samčího stromu? Děkuji za odpověď

Anonymní návštěvník

Z textu:
...Doporučovaný poměr samičích jedinců k samičím při výsadbě je 1: 5 až 7....
ALE mě by zajímal poměr samčích k samičím (nebo naopak). Jinak tato uvedená informace mi není k ničemu.

Přeji všem Slunce nejen v duši.

Jak rozeznám keř samčí od samičí?

milá zdeno já si také před 6 lety koupila od Starkla rakytník samce a samici nica dodnes neplodí pak odborník z oseka mě řekl že mám samce tak mě prodali špatné zboží ted jsem koupila samice a uvidím za 3 roky co se z toho vyklube ted si uchovám paragon abych mohla reklamovat

Mám rakytník 3 rokem rodí každý rok tak 10-15kg mám 4 samice a 1 samce a rada bych rozmnožila samce ale nikdo mi neporadí jak. Jinak dělám marmeládu čaj a olej a šťávu ale rozmnožování mi nejde.. Kdo má zkušenosti prosím poraďte. Díky

Iva

Dobrý den,jak daleko od sebe mám stromky nasadit?

Rakytník vyžaduje propustnou půdu, hnojení nepotřebuje, když je velké sucho, tak zalít. Jinak je ve všem soběstačný. Dobré úrody se dočkáme tak po 4-5 letech.

Má se ratkytník nějak přihnojovat? Je zapotřebí něco přidávat na zimu? Máme rakytníky prvním rokem, stanoviště zarůstá mechem - můžeme přidávat vápno? Děkujeme za radu.

Dobry den,prosim o radu kdy se muzou rakytnikove kere/stromy/ strihat,mam je druhym rokem a jsou uz 2,5m vysoke dekuji Z.V.

zef

kúpil som ich vlani na jar,vysoké asi po kolená,dnes má samec skoro 3 metre,
samička zarodila tak na tri hrste,aj tomu som rád, tiež uvažujem s ďalšou výsadbou s výhonkou od samičky

Tak já má na zahradě samce i samici a můžu říct,že plodů mám nesčetně.Jsou hodně kyselé,ale také dost osvěžující.Navíc mám kolem sostlin spoustu výhonků,takže myslím že brzy budu mít rakytník po celé délce zahrydy

Mám 2 keře asi 6 let staré. Objednány byly jako pár, ale přesto, že oba bohatě vykvetou, zůstanou na obou tak 4 plody. Mám tedy jen samice ? Děkuji za odpověď.

Zdena

Asi před 5 lety jsem si ho objednala u Starkla samčí a samičí a doposud neplodí,oba jsou vysoké asi 2 metry. Nevím čím to je, snad tím, že jsou vysázené u kompostu?

Už jsem o něm hodně slyšela, ale ještě jsem neměla tu možnost ho ochutnat.


Přidejte vlastní komentář:
  Jméno:
  E-mail:
* Text:

Vyplňte 'nospam'
(Ochrana proti spamu)

 

* Údaje označené hvězdičkou je nutné vyplnit

Foto: Eva Sýkorová

Baví vás psát o pěstování rostlin, stromů a dalších zahradnických tématech a chtěli byste se s ostatními podělit o své zkušenosti? Rádi vaše články zveřejníme.
Více...
 
Pořádáte zahradnickou výstavu, veletrh či přednášku, nebo o takové výstavě víte? Provozujete zahradnictví a pořádáte nějakou zajímavou akci? Neváhejte a dejte o ní vědět ostatním.
Přidat výstavue-zahradnik.cz - magazín pro pěstitele a zahrádkáře
Copyright © 2002 - 2016. Všechna práva vyhrazena.