e-zahradnik.cz

Žlutá rezistentní jablka

U převážné většiny dosud vyšlechtěných rezistentních odrůd jabloní proti strupovitosti převládala červená barva slupky. Letos na podzim si budou moci příznivci žlutoplodých odrůd jablek koupit v ovocných školkách tři rezistentní odrůdy zimních jablek se žlutou slupkou. Jsou to, Sirius, Opál a Orion.

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Sirius má silnější a rozložitější vzrůst, plodí na krátkém a rozvětveném obrostu. Plody mají hladkou a tenkou slupku se šťavnatou a navinule sladkou dužninou. Sklízí se asi v polovině října a vydrží i do dubna.

Opál neroste tak bujně jako Sirius, má rozložitou korunu a proto že plodí ve shlucích, plody se někdy vytlačují. Dužninu má tužší, středně šťavnatou a navinule sladkou. Sklízí se na přelomu září a října a skladovat se dá do března.

Orion roste bujněji, asi jako Sirius, ovšem ne tak rozložitě. Velké plody rostou jednotlivě na krátkém dřevě, tak že se nevytlačují. Slupka je středně silná, hladká a suchá. Dužninu má jemnou, šťavnatou a taktéž navinule sladkou. Sklízí se začátkem října a v dobrém sklepě vydrží do dubna. Vhodný tvar je zákrsek a nebo čtvrtkmen na podnoži M9 a jí podobných.

Josef Zavřel 
 

Diskuze k článku:

Dosud nebyl přidán žádný komentář k tomuto tématu.


Přidejte vlastní komentář:
  Jméno:
  E-mail:
* Text:

Vyplňte 'nospam'
(Ochrana proti spamu)

 

* Údaje označené hvězdičkou je nutné vyplnit

Foto: Eva Sýkorová

Baví vás psát o pěstování rostlin, stromů a dalších zahradnických tématech a chtěli byste se s ostatními podělit o své zkušenosti? Rádi vaše články zveřejníme.
Více...
 
Pořádáte zahradnickou výstavu, veletrh či přednášku, nebo o takové výstavě víte? Provozujete zahradnictví a pořádáte nějakou zajímavou akci? Neváhejte a dejte o ní vědět ostatním.
Přidat výstavue-zahradnik.cz - magazín pro pěstitele a zahrádkáře
Copyright © 2002 - 2016. Všechna práva vyhrazena.