e-zahradnik.cz

Myrta – svatební rostlina našich babiček

Věřte nebo ne, myrty jsou pozůstatkem třetihorní květeny. Existuje jich přibližně 100 druhů. Nejznámější z nich je myrta obecná (Myrtus communis), která roste planě v Západní Asii, jižní Evropě a severní Africe. Drobné příjemně vonící lístky hustě obsypávají celé její větévky. Od července do září na nich rozkvétají drobné bílé nebo narůžovělé květy. Plody mají purpurovou až černou barvu a velikost pouze do maximálně 1cm.

Rostlina je pojmenována podle řeckého myrtos = myrta tedy od slova vonný balzám = myron. Některé z kultivarů se dokonce využívají na výrobu alkoholických nápojů- vína a kořalek. Vyráběl se z nich i elixír pro navrácení zdraví a síly.

Myrta obecná (Myrtus communis)
Myrta obecná (Myrtus communis)
 
 
Myrta obecná byla zasvěcena bohyni lásky a manželství Venuši Afrodité. Zároveň byla i rostlinou smuteční. Myrtové věnce mívali na hlavách novomanželé již ve starém Řecku a posléze i staří Římané. Myrtou býval zdoben i vstup do domu nevěsty a ženicha. V Německou byl použit při svatebním obřadu první myrtový věneček až v roce 1583. Nová móda se pak ujala rychle. Ale nákup této tehdy vzácné rostliny byl finančně velmi náročný. O dva roky později se myrta dostala do Anglie. Věnečky z myrty byly stále dosti drahé, a tak se nahrazovaly rozmarýnou anebo buxusem. U nás se pěstovala téměř v každé domácnosti myrta jako symbol lásky a oddanosti od 19. století. Novomanželé ještě v den svatby sázeli myrtové výhonky, pečovali pak o ně, protože se věřilo, že když se myrta ujme, bude manželství šťastné, když myrta uschne, manželství nevydrží. Ve Francii se stromek myrty nosil dokonce do kostela ke svatebním u obřadu.

V jižní Evropě byla myrta uznávanou léčebnou rostlinou. Sloužila ke kořenění jídel ještě v dobách, kdy nebyl v Evropě znán pepř. Větévky myrty se dávaly v Řecku a starém Římě do piva i vína. Ženy té doby hojně využívaly tzv. Andělské vody vyráběné z myrty, jako prostředku k omlazování a k navrácení ztraceného půvabu.

Jak se vlastně o tuto kdysi tak vzácnou rostlinu starat? Myrta nám bude vděčná za umístění na plném slunci anebo v polostínu, tam však tolik nepokvete. Vybíráme pro ni na zimu místnosti, kde teplota je mezi 2 – 15 °C. Dá se pěstovat i při vyšších teplotách, a to poměrně úspěšně, avšak tehdy vytahuje výhony a mohou ji snáze napadat škůdci. Úspěch při pěstování budeme mít tehdy, pokud rostlinu budeme sprchovat anebo často rosit. Nesnáší stejně tak sucho jako trvalé přemokření. Nikdy neponechávejte pod ní v misce vodu! V zimě rostlinu zalévejte jen opatrně. Při pěstování myrty nic nezkazíme ani aplikací listových hnojiv. V sezoně hnojíme ve čtrnáctidenních cyklech, v klidovém období a v zimě jedenkrát za šest týdnů. Myrtě také prospívá častá výměna vzduchu v místnosti, kde ji pěstujeme.

Mladé rostlinky přesazujeme každoročně, ty starší až po pěti letech. Pro tyto účely je vhodná půdní směs z jednoho dílu listovky nebo rašelin, jednoho dílu pařeništní zeminy a poloviny dílu písku. Rostlinám prospěje i přídavek kostní moučky do substrátu.

Myrtu je vhodné tvarovat. Mladé sazeničky zaštípneme, starší upravujeme při přesazování řezem, po kterém myrta dobře obráží. Jelikož pečlivým řezem a zaštipováním lze snadno docílit husté koruny, jsou myrty vhodné i pro tvorbu bonsají.

Od poloviny května můžeme rostliny letnit. A to na plném slunci nebo v polostínu a při dobré zálivce a vhodném hnojení. Myrta dobře snáší chladno, a tak ji můžeme dlouho letnit, Až do podzimu. Stačí, když ji uklidíme dovnitř před příchodem mrazíků.

Jestliže máme úspěch při pěstování, jistě bude zajímavé si rostlinu namnožit z vlastních řízků. Ty nejlépe koření od června do srpna, a to velmi úspěšně i ve vodě. Řízky je možné vsadit do květináčů se zeminou a přiklopit je sklenicí. Vytvoří se tak velmi vhodné mikroklima pro jejich zakořenění a růst.

Pokud budeme rostlinu rosit na noc anebo ji pěstovat ve velmi chladném prostředí, je možné, že se na ní rozšíří houbové choroby. Naopak, pokud bude myrta v suchém prostředí, v mělkých hliněných miskách, mohou rostlinu napadnout molice. Ty můžeme úspěšně ničit za použití žlutých lepových desek.

Myrtu lze také využít v kuchyni, zvláště pak její listy, které se přidávají v poslední fázi pečení ke grilovanému vepřovému nebo jehněčímu masu.

Zuzana Bohdalová

Diskuze k článku:

Začaly mi opadávat listy na myrtě pěstuji jí na svatbu dcery. Poradí někdo co s tím a čím jí hnojit.

Dostala jsem dvě myrty,které mi kvetly celé léto,ted tam mám malinké borůvky.Slyším na ni samé chváli ohledně svatby,ale nám se to obrátilo vnučka ve vážném stavu lásky najednou bylo po lásce a vztah jim skončil dávám pořád vinu té myrtě,ale nevyhodím ji možná za to vůbec nemůže.

mam zájem o koupení rostliny děkuji H.D.

V letě myrtu napaly housenky okousaly cely keř.
Jak se jich zbavit až přijdou znova?

jaromira

koupila jsem myrtu v zahrdnictvi ,kvetinarstvi

47musterman

My jsme byli na svatbě nedávno a dostal jsem do smokingu podržte mě Buxus! Já jsem chtěl Myrtu. Ale údajně nikdo neměl a nemohly sehnat. Já jí sháním už taky nějaký čas. Měl jsem Myrtovníček tuším latinsky myrta japonica krásně kvete modře. Ale smůla sháním tu Myrtu našich babiček. Určitě někteří vědí o čem hovořím. To co se prodává dnes je ze 100 druhů kultivarů ale ne tu co já pamatuji u mé babičky. Kde brát a nebo radši koupit či sehnat?

ruda

no, u nás se hodně dává místo myrty buxus....tak je otázkou, co Vám to doma roste...:)

Jana

Mám myrtu už 2 rokem ve skalce a krásně kvete růžovymi květy.Přes zimu ji přikrývám dvojitou bílou netkanou textilijí a zatím nezmrzla.Jednu pěstuji pro jistotu doma,abych ji mohla rozmnožit.

Myrta po ostříhání krásně obrostla. Každoročně ji na jaře, případně i na podzim ostříhám do tvaru koule na kmínku. Přeji úspěšný boj s puklicemi.

Reaguji na komentář Petra. Ta smůla co píšeš,není smůla, ale výměšek puklic. To jsou škůdci, co vysávají rotliny. Jsou přisáté na větvičkách i listech, většinou při suchu. Jsou špatně likvidovatelné. Mám velkou myrtu kterou jsem opakovaně celou ostříhala, postříkala přípravkem proti puklicím. Ty jsem poté ještě nehtem odstraňovala z větviček. Je třeba i vyměnit zeminu. Raději více zalívat. Mám ji na verandě venku přes léto. Stojí při velkých vedrech ve vodě v misce. V zimě je v místnosti při 15°

mám v paneláku myrtu a opadávaju jej listy vie mi niekto poradiť čo stím aby som ju zachránila

Dobry den, pestuji myrtu uz nekolik let, ale letos z ni zacala tect smula. Vypadalo to jako kdyz se rosi a podlaha byla uplne ulepena. Vyjmul jsem ji z kvetinace a omyl veskerou hlinu a presadil, ale delo se porad. Ted zacala schnout. Poradite co s tim ?

Eva

Myrtu jsem si vypěstovala z větvičky z naší svatby a úspěsně roste,mám dvě už 7 let asi 80cm vysoké,zastřihuji,hnojím a pravidelně zalévám a daří se jim což prý znamená spokojené manželství.

užasné pomohlo mi to ktestu a mám za jedna děkuju

Jana

Na konci června se mi bude vdávat dcera. Mám doma krásnou a bohatou myrtu. Nedavno jsem zjistila, že se ji dělají na koncích větviček maličké bobulky (poupatka). Chtěla bych se zeptat, zda kvetoucí myrta ma nějaký význam pro novomanžele.

Eva

Od srpna, kdy jsme byli kamarádce na svatbě, jsem si větvičku ze šatů pak zasadila rovnou do hlíny,přiklopila průhledným kelímkem, skoro nezalévala, mám na parapetu, dnes už má kořínky a frčí... Mám malou dcerušku, tak jí vypěstuji její vlastní na svatbu :) A podle té pověsti, tedy, snad bude kamarádčino manželství štastné, mají dvě holčičky, tak jí dám třeba pak větvičku at si napěstuje, no to je poetický :)

Krásný článeček. Člověk se dozví o myrtě spoustu zajímavostí :-).


Přidejte vlastní komentář:
  Jméno:
  E-mail:
* Text:

Vyplňte 'nospam'
(Ochrana proti spamu)

 

* Údaje označené hvězdičkou je nutné vyplnit

Foto: Eva Sýkorová

Baví vás psát o pěstování rostlin, stromů a dalších zahradnických tématech a chtěli byste se s ostatními podělit o své zkušenosti? Rádi vaše články zveřejníme.
Více...
 
Pořádáte zahradnickou výstavu, veletrh či přednášku, nebo o takové výstavě víte? Provozujete zahradnictví a pořádáte nějakou zajímavou akci? Neváhejte a dejte o ní vědět ostatním.
Přidat výstavue-zahradnik.cz - magazín pro pěstitele a zahrádkáře
Copyright © 2002 - 2016. Všechna práva vyhrazena.