e-zahradnik.cz

Pěstujeme muchovník

Muchovník, správně Amelanchier je původní rostlina kanadských prerií a v Kanadě je pěstován v mnoha odrůdách na plantážích.

Muchovník - Amelanchier
Muchovník - Amelanchier
 
 
Je to krásný keř dorůstající výšky kolem 2 metrů. Pěstuje se také ve stromkové formě roubovaný na jeřábu ptačím a nebo na hlohu. Je vysoce odolný proti zimě (snese až -40 °C) a chorobám. Hodí se do všech poloh od nížin až do podhorských oblastí. Rostliny plodí již třetí rok po výsadbě a plodí každoročně po dobu asi 50 let. Muchovník je samosprašný a průměrná úroda oválných, tmavofialových bobulí je 12 kg z jednoho keře. Plody jsou barvou a chutí podobné zahradním borůvkám. Jsou velmi šťavnaté, sladké s krásně karmínovou barvou šťávy. Květy jsou medonosné, rozkvétají v dubnu a snesou mráz až -7 °C. Plody dozrávají od poloviny června do poloviny července. Keř roste dobře a zdravě v každé půdě jako například rybíz, což je třeba oproti kanadským borůvkám výhoda. Snáší jak sluníčko, tak i polostín. Na střih a řez není muchovník náročný. Po několika létech se staré výhony zakrátí o 1/3 délky, aby obrostly novými, mladými plodonoši.

Muchovník se prodává v ovocných školkách jak v keřové, tak i ve stromkové formě. V některých zahradnictvích se dá objednat i po internetu.

Pro svou nenáročnost a kvalitní zdravé plody s širokou upotřebitelností si zaslouží rozšíření do našich zahrádek.

Josef Zavřel

Diskuze k článku:

Dobrý den, mám jeden keř a musí se stříhat, tvarovat. děkuji Čiháková

Dobrý den, mám jeden keř a musí se stříhat, tvarovat. děkuji Čiháková


Přidejte vlastní komentář:
  Jméno:
  E-mail:
* Text:

Vyplňte 'nospam'
(Ochrana proti spamu)

 

* Údaje označené hvězdičkou je nutné vyplnit

Foto: Eva Sýkorová

Baví vás psát o pěstování rostlin, stromů a dalších zahradnických tématech a chtěli byste se s ostatními podělit o své zkušenosti? Rádi vaše články zveřejníme.
Více...
 
Pořádáte zahradnickou výstavu, veletrh či přednášku, nebo o takové výstavě víte? Provozujete zahradnictví a pořádáte nějakou zajímavou akci? Neváhejte a dejte o ní vědět ostatním.
Přidat výstavue-zahradnik.cz - magazín pro pěstitele a zahrádkáře
Copyright © 2002 - 2016. Všechna práva vyhrazena.