e-zahradnik.cz

Vysazujeme roubované vlašské ořešáky

Ořešák královský (Juglans regia) je botanický název pro známé vlašské ořechy. Ty se snad od nepaměti pěstovaly jako semenáče v okolí selských stavení a staré stromy rostou v okolí hospodářských budov na vesnici dodnes. Stromy ořešáků se v té době nepěstovaly jak bychom si mysleli pouze pro plody, ale velmi často plnily ozdravovací úlohu, která spočívala v regulaci a čistění jak povrchové dešťové vody, tak například močůvky a podobně. Dříve nebyly na většině budov a stodol okapové rýny a voda volně při dešti a tání sněhu stékala na plochu dvora. Mohutné stromy ořešáků ji stačily spotřebovat a odpařit. Je dokázáno, že takový strom v plné vegetaci vypaří za jediný letní den až 400 litrů vody. Dokáže také vyčistit půdu od dusíkatých látek, které se do ní dostanou při chovu dobytka. Na dvorku tak poblíž sebe bylo hnojiště, strom ořešáku a studna s dobrou vodou. V dnešní době jsou ořešáky pěstovány někde na konci zahrady pouze pro jádra a možná i pro posezení ve stínu stromu.

Ořešák královský (Juglans regia) | Dabjola
Ořešák královský (Juglans regia) | © Dabjola / Pixmac

Pěstování tohoto ovoce bychom však neměli opomíjet. Určitě však nebudeme vysazovat semenáče. Pravděpodobnost, že z vysazeného velkého plodu, který má pro nás dobré vlastnosti vyroste stromek se stejnými plody je naprosto minimální. Nehledě na to, že stromek semenáč nám ukáže první plody za 10 let i později. Proto vysazujeme stromky ořešáků roubované, uznaných a vyzkoušených odrůd s dobrými vlastnostmi plodů. Dají se běžně koupit v ovocné školce a prvních plodů se často dočkáme již třetím rokem. Jejich cena se sice pohybuje kolem 280 Kč, ale když zvážíme náročnost roubování, při kterém se používá po mnoho dnů v klimatizované místnosti lokální, elektrické vyhřívání místa srůstu, v amatérských podmínkách neproveditelné, není cena až tak vysoká. Vždyť takový strom sázíme pro několik generací. Vhodné období pro jejich výsadbu je počátkem listopadu, až řádně vyzraje dřevo anebo ještě lépe na jaře. Vhodné mrazuvzdorné odrůdy jsou Mars, Jupiter, Lake, Seinfersdorský, Bohumil a červenojadrný Sychrov.

Ořešák královský (Juglans regia) | Gertan
Ořešák královský (Juglans regia) | © Gertan / Pixmac

Jádra ořechů mají vysokou nutriční hodnotu. Obsahují celou řadu minerálních látek a vitamínů. Jsou to bílkoviny, cukry, vápník, fosfor a železo. Z vitamínů pak A, B1, B2 a C. 50% jádra tvoří olej. Z toho vyplývá, že jádra ořechů jsou vhodným doplňkem stravy pro starší a oslabené lidi, posilují zrak, nervovou soustavu, imunitní systém a napomáhají brzkému zotavení po operaci a dlouhé nemoci.
 

Josef Zavřel


 

Diskuze k článku:

Anonymní návštěvník

Dobrý den, již jedem ořech od vás mám.Nemá chybu.Koupila by h ještě jeden stromek.Prodim napište.S pozdravem Jančárková

Anonymní návštěvník

Prosim kde koupim ořech Bohumil

Kdo má zájem o roubované ořešáky, volejte
616350246,zahradnictví Vaněk, Horní Stakory 19, 29306 Kosmonosy

dobrý den,jsem z ústeckého kraje,na koho se mám obrátit,přála by si vysadit ořešák,neodolám,podbídl mě váš příspěvek.

Dobrý den. Prosím o informaci, kde možno koupit roubovaný ořešák pro vysazení.Jsem z severomor. kraje.

Dobrý den. Prosím o informaci, kde možno koupit roubovaný ořešák pro vysazení.

Víte někdo čím se má ořech hnojit?
Děkuji. V.

Odborník na roubování ořechů je pan Vaněk z Horních Stakor. Roubuje, pěstuje a prodává stromky vlašských ořechů.

hledam odbornika na pestovani vlasskych orechu pro placenou poradenskou cinnost , pokud nekoho znate , dejte vedet dekuji

Prosím doporučiť, kde môžem kúpiť stromky vlašských orešákov,ktoré majú plniť hlavne funkciu solitéra. Ďakujem

Hello,
where can I buy Trees or scions of Bohumil, Mars and Sychrov?

Sincerly
Thomas


Přidejte vlastní komentář:
  Jméno:
  E-mail:
* Text:

Vyplňte 'nospam'
(Ochrana proti spamu)

 

* Údaje označené hvězdičkou je nutné vyplnit

Foto: Eva Sýkorová

Baví vás psát o pěstování rostlin, stromů a dalších zahradnických tématech a chtěli byste se s ostatními podělit o své zkušenosti? Rádi vaše články zveřejníme.
Více...
 
Pořádáte zahradnickou výstavu, veletrh či přednášku, nebo o takové výstavě víte? Provozujete zahradnictví a pořádáte nějakou zajímavou akci? Neváhejte a dejte o ní vědět ostatním.
Přidat výstavue-zahradnik.cz - magazín pro pěstitele a zahrádkáře
Copyright © 2002 - 2016. Všechna práva vyhrazena.